Comeback století? Sedmá z devíti v seriálu Picard

Star Trek: Voyager se (nejen) v našich luzích a hájích těšil opravdu velké popularitě. Nebudeme přitom asi daleko od pravdy, pokud řekneme, že nemalou zásluhu na tom měla vnadná Jeri Lynn Ryan, která ztvárnila Sedmou z devíti, ženu vyrvanou posádkou Voyageru ze spárů borgského kolektivu. Sedmá se objevila ve více než stovce epizod a stala se pravděpodobně nejikoničtější postavou celého seriálu. Voyager se však přestal natáčet v roce 2001 a comeback Sedmé do prostředí Star Treku se nezdál jako dvakrát pravděpodobný. Ale jak praví známé rčení - "kdo si počká, ten se dočká". A skutečně, díky novému seriálu Picard jsme se dočkali!

Jeri Ryan jako Sedmá z devíti v seriálu Picard, obrázek převzat z oficiální stránky seriálu na webu CBS

Star Trek: Picard

Děj seriálu Picard začíná 20 let po událostech posledního filmu, ve kterém účinkovala posádka "Nové generace", Nemesis. Ti, kdo si film pamatují, dobře ví, že v jeho závěru byl zničen - zemřel, chcete-li - komandér Data. Právě kolem jeho odkazu (a také kolem zničení planety Romulus, jež bylo tématem prvního celovečerního filmu z "restartované" série), se točí děj seriálu. Na jeho rozbor se zde v blízké budoucnosti jistě také dostane, v tuto chvíli se ale pojďme soustředit na Sedmou.

Vesmír, který nám tvůrci představují, je mnohem temnějším místem, než jaké známe z většiny Star Treků minulosti. Ani Hvězdná flotila není zdá se oním majákem absolutního dobra, na jaký jsme byli zvyklí. I proto již není admirál Picard její součástí a stará se raději o víno na své francouzské vinici.

Sled událostí jej nicméně donutí opět vyrazit do vesmírného vzduchoprázdna. Vesmír je ale nebezpečnější než kdy dřív, bez palebné síly Enterprise a podpory mocné Hvězdné flotily o to více. Již při první vesmírné přestřelce tak Picardovi a jeho improvizované posádce začíná téct do bot, naštěstí ale vstoupí na scénu Sedmá...

Setkání legend

Postava Sedmé z devíti se prozatím objevila ve dvou ze sedmi odvysílaných epizod (k 7. březnu 2020). Konkrétně se jednalo o epizodu 4, "Absolute Candor", a o epizodu 5, "Stardust City Rag". Zdá se, že postava Sedmé prošla podobným vývojem jako celá Galaxie: je tvrdší, nelítostnější, zbavená iluzí. Pořád však, stejně jako Picard, stojí jednoznačně na straně dobra a snaží se jej bránit stůj co stůj, jakkoliv se jedná o stále obtížnější úkol.

Dobrou zprávou je, že Sedmá neztratila nic ze své bojové efektivity a schopností, které nejednou zachránily Voyager a nyní pomohly i admirálu na odpočinku, Jean-Lucu Picardovi.

Jean-Luc Picard a Sedmá z devíti v epizodě "Stardust City Rag", obrázek opět patří CBS

Podle všeho se tyto dvě postavy setkaly poprvé, přesto jsou ale obě v Galaxii natolik proslulé, že dobře věděly "co je ten druhý zač". Bylo skvělé sledovat dvě legendy takového formátu prožívat společné dobrodružství, byť se jejich cesty protly prozatím pouze krátce.

Hurá do expandovaného univerza

Názory na seriál Picard se samozřejmě liší, obecně je však přijímán velmi dobře. Já se musím přiznat, že jsem Picardem nadšený a na rozdíl třeba od (z mého pohledu) nemastného neslaného Star Trek: Discovery mám chuť dozvědět se o osudech jednotlivých postav mnohem víc. Určitě se proto co nejdříve ponořím do expandovaného univerza v podobě knih, případně comicsů apod.

Právě osud Sedmé mě přitom zajímá asi nejvíc. Jak se vyvíjel její život po návratu Voyageru z Delta kvadrantu? Jak se připojila je skupině samozvaných ochránců zákona "Fenris Rangers"? Doufejme, že se to co nejdříve dozvíme!

Komentáře

Oblíbené příspěvky